Pigwa to roślina, która pochodzi z Azji. Jej uprawa nie jest trudna, w związku z tym upowszechniła się również w Europie, w tym w Polsce, gdzie zyskuje coraz większą popularność. W naszym klimacie przyjmuje formę drzewa, rzadziej krzewu ale w sprzyjających warunkach potrafi osiągnąć nawet 8 m wysokości.

Owoce pigwy są kształtem podobne do gruszki, żółte, pokryte meszkiem i bardzo twarde. Ze względu na specyficzny kwaśny smak i twardość, nie jada się ich w surowej formie. Są natomiast bardzo aromatyczne, wykorzystywane są więc do produkcji przetworów – soków, dżemów, marmolad i nalewek. Pigwa doskonale smakuje jako dodatek do herbaty, a ze względu na zawartość witaminy C ma również właściwości wspomagające odporność, więc często sięga się po nią w okresie częstszych zachorowań na przeziębienie czy grypę.

Często mylona jest z pigwowcem, który ma mniejsze owoce niepokryte meszkiem, a sama roślina ma formę krzewu. Natomiast tak pigwowiec jak i pigwa ze względu na piękne kwiaty traktowane bywają jako roślina ozdobna.

Przeciętna wartość odżywcza w 100 g części jadalnej

Witaminy

Składniki mineralne

Wartość energetyczna
Białko
Tłuszcz
Węglowodany ogółem
Błonnik

57 kcal
0,4 g
0,1 g
15,3 g
1,9 g

Witamina C
Tiamina
Ryboflawina
Niacyna
Witamina B6
Foliany
Witamina A*

15 mg
0,02 mg
0,03 mg
0,2 mg
0,04 mg
3 µg
2 µg

Wapń
Żelazo
Magnez
Fosfor
Potas
Sód
Cynk

11 mg
0,7 mg
8 mg
17 mg
197 mg
4 mg
0,04 mg

Zawartość witaminy A wyliczona na podstawie zawartości karotenoidów w produkcie

Pigwa jest źródłem tego składnika (w 100 g zawiera go co najmniej 15% dziennej Referencyjnej Wartości Spożycia dla osoby dorosłej)

Źródła:
Kunachowicz H. i wsp. 2017: Tabele składu i wartości odżywczej żywności. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa
USDA Food Composition Databases – United States Department of Agriculture – //ndb.nal.usda.gov
SELFNutritionData //nutritiondata.self.com