Rokitnik jest to gatunek krzewu rosnący powszechnie na całym świecie w formie dzikiej, a ostatnio również uprawiany na plantacjach. Znaczenie użytkowe mają głównie owoce, z których wytwarza się soki i oleje, oraz liście wykorzystywane w medycynie naturalnej do przygotowywania leczniczych naparów i ekstraktów. Przez przemysł kosmetyczny i farmaceutyczny wykorzystywane są również korzenie, kora i kwiaty.

Rokitnik charakteryzuje się bogactwem substancji biologicznie aktywnych, które chronią organizm przed stresem oksydacyjnym i mogą wspomagać go w przeciwdziałaniu chorobom takim jak cukrzyca, choroby układu krążenia czy układu moczowego.

Owoce rokitnika charakteryzują się kwaśnym smakiem i specyficznym zapachem, dlatego nie są szczególnie popularne wśród konsumentów. Mimo tego, ze względu na wysokie walory odżywcze, wytwarza się z nich wiele produktów takich jak dżemy, koncentraty owocowe, proszki, syropy, nektary czy soki, które zyskują coraz większe zainteresowanie i uznanie.

Produkty te są bogatym źródłem substancji przeciwutleniających – flawonoidów, tokoferoli, karotenoidów czy witaminy C. Zawierają również wysoką zawartość błonnika. Owoce zawierają lipidy nie tylko w nasionach, ale również w miąższu i skórce, co powoduje, że olej można pozyskiwać z całych owoców.

Przeciętna wartość odżywcza w 100 g części jadalnej

Witaminy

Składniki mineralne

Wartość energetyczna
Białko
Tłuszcz
Węglowodany ogółem
Błonnik

88 kcal
1,02 g
4,29 g
11,36 g
9,1 g

Witamina C
Witamina E
Beta-karoten
Witamina A*

179,60 mg
5,16 mg
3920 mcg
326,67 mcg

Wapń
Żelazo
Magnez
Potas
Sód
Cynk

7,66 mg
0,93 mg
8,80 mg
0,19 mg
2,12 mg
0,19 mg

Zawartość witaminy A wyliczona na podstawie zawartości karotenoidów w produkcie

Rokitnik charakteryzuje się wysoką zawartością tego składnika (w 100 g zawiera go co najmniej 30% dziennej Referencyjnej Wartości Spożycia dla osoby dorosłej)

Źródła:
Zadernowski R., Piłat B. Preparaty z owoców rokitnika w profilaktyce i terapii niektórych chorób geriatrycznych – aktualny stan badań